TDC475K020NSE-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TDC475K020NSE-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 20V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.350 8.89mm
Type :
Conformal Coated
Package / Case :
Radial
REACH SVHC :
Unknown
Leakage Current :
800nA
Size / Dimension :
0.175Dia 4.45mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Voltage - Rated DC :
20V
Mount :
PCB, Through Hole
Published :
Lead Spacing :
0.125 3.18mm
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR
Dissipation Factor :
5 %
Number of Pins :
2
Diameter :
4.45mm
Manufacturer Size Code :
E
Lead Pitch :
3.17mm
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Through Hole
Tan Delta :
0.05
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TDC
Number of Terminations :
2
Capacitance :
4.7μF
Pbfree Code :
yes
Feature :
GENERAL PURPOSE
Length :
6.35mm
Datasheets
TDC475K020NSE-F
Cornell Dubilier Electronics TDC475K020NSE-F
4.7μF ±10% 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 800nA Bulk Radial
TDC475K020NSE-F Overview
TDC475K020NSE-F Features
a leakage current of 800nA in this capacitor
the dissipation factor is 5 %