TDC396K035WSG-F
Mfr.Part #
TDC396K035WSG-F
Description
CAPACITOR SOLID TANTALUM RADIAL
Leakage Current :
0.01mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Polarity :
POLARIZED
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
HTS Code :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
10%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size Code :
Width :
8.89mm
Surface Mount :
No
Capacitance :
39μF
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Bulk
Height :
16.51mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Tan Delta :
0.06
Length :
8.89mm
Terminal Pitch :
6.35mm
Positive Tolerance :
10%
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Datasheets
TDC396K035WSG-F
39μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.01mA Bulk
TDC396K035WSG-F Overview
Currently, this capacitor is leakage current 0.01mA.6.35mm is the terminal pitch on this device.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
TDC396K035WSG-F Features
a leakage current of 0.01mA in this capacitor
a terminal pitch of 6.35mm on this device