TDC396K006NSF-F
Mfr.Part #
TDC396K006NSF-F
Description
CAPACITOR SOLID TANTALUM RADIAL
Tantalum Capacitors
Height :
12.7mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Terminal Pitch :
3.17mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitance :
39μF
Polarity :
POLARIZED
Width :
6.35mm
Surface Mount :
No
HTS Code :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature (Max) :
125°C
Pbfree Code :
yes
Positive Tolerance :
10%
Packing Method :
TR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6V
Leakage Current :
0.0019mA
Size Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tan Delta :
0.06
Terminal Shape :
Wire
Length :
6.35mm