TDC275K035NSF-F
Mfr.Part #
TDC275K035NSF-F
Description
CAPACITOR SOLID TANTALUM RADIAL
Tantalum Capacitors
Terminal Pitch :
3.17mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Operating Temperature (Max) :
125°C
Tan Delta :
0.05
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Leakage Current :
0.0007mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
10%
Height :
12.7mm
Width :
6.35mm
Capacitance :
2.7µF
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size Code :
Polarity :
POLARIZED
Positive Tolerance :
10%
Length :
6.35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
1 (Unlimited)
Datasheets
TDC275K035NSF-F
2.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0007mA Bulk
TDC275K035NSF-F Overview
This capacitor leaks 0.0007mA current.There is a terminal pitch of 3.17mm on this device.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
TDC275K035NSF-F Features
a leakage current of 0.0007mA in this capacitor
a terminal pitch of 3.17mm on this device