TDC226M035WSG-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TDC226M035WSG-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Tantalum Capacitors
Package / Case :
Radial
Capacitance :
22µF
Dielectric Material :
Tantalum
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.350Dia 8.89mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Dissipation Factor :
6 %
Series :
TDC
Diameter :
8.89mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
6.2μA
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
Voltage - Rated DC :
35V
Tan Delta :
0.06
Manufacturer Size Code :
G
Mount :
PCB, Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.650 16.51mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±20%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Conformal Coated
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
6.35mm
Datasheets
TDC226M035WSG-F
Cornell Dubilier Electronics TDC226M035WSG-F
22μF ±20% 2-Termination POLARIZED Tantalum 6.2μA Bulk Radial
TDC226M035WSG-F Overview
TDC226M035WSG-F Features
a leakage current of 6.2μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %