TDC226K050WSG-F
Mfr.Part #
TDC226K050WSG-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 10% 50V RADIAL
Tantalum Capacitors
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Tantalum
REACH SVHC :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
8.8μA
Tan Delta :
0.06
Published :
Bulk
Lead Pitch :
6.35mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Polarity :
POLARIZED
Manufacturer Size Code :
G
ECCN Code :
EAR99
Type :
Conformal Coated
Series :
TDC
Capacitance :
22µF
Size / Dimension :
0.350Dia 8.89mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Wire
Package / Case :
Radial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.650 16.51mm