TCX212U040L2L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCX212U040L2L
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2100UF 40V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm @ 120Hz
Diameter :
22.2mm
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
-10% +75%
Package / Case :
Axial, Can
Size / Dimension :
0.875Diax2.625L 22.22mmx66.68mm
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated DC :
40V
Series :
TCX
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
No
Leakage Current :
0.57966mA
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
66.7mm
Ripple Current @ High Frequency :
4.53A @ 2.4kHz
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
3.975A @ 120Hz
Capacitance :
2100μF
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
24 Weeks
Lead Diameter :
1.02 mm
Termination :
Axial
Dielectric Material :
Aluminium
Published :
Polarization :
Polar
Ripple Current :
3.975A
Datasheets
TCX212U040L2L
Cornell Dubilier Electronics TCX212U040L2L
TCX 2100μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 3.975A 0.875Diax2.625L 22.22mmx66.68mm -55°C~105°C Polar Axial, Can