TCTP0J336M8R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCTP0J336M8R
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 33UF 20% 6.3V 0805
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Depth :
1.25mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.2
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.0021mA
Case Code (Metric) :
Published :
Voltage - Rated DC :
6.3V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
TCT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e2
Type :
Molded
Height :
1.2mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Manufacturer Size Code :
P
HTS Code :
Capacitance :
33μF