TCR2LN19,LF(SE
Mfr.Part #
TCR2LN19,LF(SE
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
SDFN-4
Description
LDO REG VOUT=1.9V I=200MA
Manufacturer :
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Quiescent Current :
1 uA
Voltage - Output (Max) :
Number of Outputs :
1 Output
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 150mA
Load Regulation :
15 mV
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TJ)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Control Features :
Enable
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Line Regulation :
1 mV
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.9V
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
4-SDFN (0.8x0.8)
Protection Features :
Over Current
Polarity :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
2 µA
Series :
TCR2LN
Number of Regulators :
1
Output Type :
FIXED
Type :
CMOS Low Dropout Regulator
Output Configuration :
Positive
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
LDO Voltage Regulators
Current - Output :
200mA
Output Current :
200 mA
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Packaging :
MouseReel
Output Voltage :
1.9 V
PSRR :
Package / Case :
SDFN-4
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
TCR2LN19,LF(SE
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TCR2LN19,LF(SE
[Voltage Regulators - Linear] Overview
Welcome to the realm of precision power management with Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation's TCR2LN19,LF voltage regulator. Designed to meet the exacting demands of modern electronics, this LDO regulator ensures a stable output voltage of 1.9V with a maximum current capability of 200mA. Whether you're powering delicate integrated circuits or driving essential components, rest assured that the TCR2LN19,LF delivers reliable performance in a compact package.
TCR2LN19,LF Features
  • Output Voltage: 1.9V
  • Maximum Output Current: 200mA