TCR2LN095,LF
Mfr.Part #
TCR2LN095,LF
Package / Case
4-XFDFN Exposed Pad
Description
IC REG LINEAR 0.95V 200MA 4SDFN
Current - Quiescent (Iq) :
2µA
Output Configuration :
Positive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Control Features :
Enable
Voltage Dropout (Max) :
1.46V @ 150mA
Series :
TCR2LN
Protection Features :
Over Current
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Current - Output :
200mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Input (Max) :
5.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
0.95V
Package / Case :
4-XFDFN Exposed Pad
Number of Regulators :
1
Surface Mount
Datasheets
TCR2LN095,LF
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TCR2LN095,LF
Enable Fixed PMIC TCR2LN Series 4-XFDFN Exposed Pad
TCR2LN095,LF Overview
A Tape & Reel (TR) case is used to deliver the Voltage Regulated IC. A 4-XFDFN Exposed Pad case is used for packaging. Regulator IC chip's output type is Fixed. The electronic part implements 1 regulators in total. In this Regulator IC chip, the operating temperature of Surface Mount varies. -40°C~85°C degrees is the operating temperature of the Voltage Regulator IC. There is one output function configured for this voltage regulator IC, and that is Positive. As far as its current output is concerned, it stands at 200mA. Among the TCR2LN Series, the IC voltage regulator is one of the most popular models.