TCR2EN115,LF(SE
Mfr.Part #
TCR2EN115,LF(SE
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
SDFN-4
Description
LDO REG VOUT=1.5V IOUT=200MA
Manufacturer :
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Type :
CMOS Low Dropout Regulator
Output Configuration :
Positive
Series :
Number of Regulators :
1
Quiescent Current :
35 uA
Output Type :
FIXED
Product :
Low Dropout Regulator
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Packaging :
MouseReel
Package / Case :
SDFN-4
Line Regulation :
1 mV
Output Current :
200 mA
Supplier Device Package :
4-SDFN (0.8x0.8)
Voltage - Output (Max) :
Product Status :
Active
Output Voltage :
1.15 V
Voltage Dropout (Max) :
0.65V @ 150mA
Current - Output :
200mA
PSRR :
Load Regulation :
15 mV
Protection Features :
Over Current
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.15V
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
RoHS :
Details
Number of Outputs :
1 Output
Control Features :
Enable
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Current - Quiescent (Iq) :
60 µA
Dropout Voltage :
420 mV
Datasheets
TCR2EN115,LF(SE
Enable Fixed PMIC - Series SDFN-4
TCR2EN115,LF(SE Overview
In a MouseReel case, the IC voltage regulator is delivered. A SDFN-4 case contains the Liner IC. This PMIC chip has an output type of Fixed. In this electrical part, there are 1 regulators that are implemented. Voltage Regulated IC Surface Mount varies its operating temperature range. The IC Voltage Regulator's operating temperature is -40°C ~ 85°C degrees. Currently, this regulator IC has an output function configured as Positive as its output function. The current output of this IC regulator is 200mA. Featuring 1 Output outputs in total, this voltage regulator IC enables prompt, sufficient performance regardless of the application. There is a 10 volt dropout voltage on this transistor. It operates in the 35 uA Quiescent Current state. In fact, it is voltage regulator IC of the - Series of cameras.
TCR2EN115,LF(SE Features
420 mV dropout voltage