TCR2EF29,LM(CT
Mfr.Part #
TCR2EF29,LM(CT
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 2.9V 200MA SMV
Stock
117
In Stock :
117
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.9V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Current - Output :
200mA
Protection Features :
Over Current
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Control Features :
Enable
PSRR :
73dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 150mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
TCR2EF
Current - Quiescent (Iq) :
60μA
Datasheets
TCR2EF29,LM(CT
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TCR2EF29,LM(CT
Voltage Regulators - Linear Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TCR2EF29,LM Overview
Welcome to the innovative world of Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation's TCR2EF29,LM Linear Voltage Regulator. Designed with precision and reliability in mind, this integrated circuit (IC) regulator offers exceptional performance in regulating voltage with a fixed output of 2.9V and a maximum output current of 200mA, all in a compact surface-mount package.
TCR2EF29,LM Features
  • Fixed 2.9V Output Voltage
  • Maximum Output Current of 200mA