TCR2EE41,LM(CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCR2EE41,LM(CT
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
SOT-553
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 4.1V 200MA ESV
Stock
233
In Stock :
233
Manufacturer :
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage Dropout (Max) :
0.2V @ 150mA
Package / Case :
SOT-553
Protection Features :
Over Current
Output Configuration :
Positive
Current - Quiescent (Iq) :
60μA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.1V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Output :
200mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
PSRR :
73dB (1kHz)
Series :
TCR2EE
Mounting Type :
Surface Mount
Output Type :
FIXED
Control Features :
Enable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Input (Max) :
5.5V