TCR1206N270K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCR1206N270K
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 270K OHM 1/8W 1206
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
25 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
0% -10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Published :
Series :
TCR, Neohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Resistance :
270kOhm
Composition :
Thick Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
TCR1206N270K
TE Connectivity AMP Connectors TCR1206N270K
TCR, Neohm Series, Thick Film, 270kOhm, 0.125W 1/8W, 0% -10%, -55°C~125°C