TCMOJ107DT
Mfr.Part #
TCMOJ107DT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP TANT 100UF 20% 2917
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Supply :
24VAC, 12 ~ 30VDC
Operating Temperature :
-20°C ~ 50°C
Size / Dimension :
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance :
100 µF
Voltage - Rated :
6.3 V
Tolerance :
±20%
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.122 (3.10mm)
Package :
Box
Manufacturer Size Code :
D
Light Color :
Yellow
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Lead Spacing :
Number of Stacks :
1
Function :
Continuous Tone, Rotating
Weight :
Termination Style :
Connector
Series :
TL50
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Features :
Alarm
Type :
Complete Unit
Product Status :
Obsolete
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm