TCMIE475CT
Mfr.Part #
TCMIE475CT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 2312
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Tantalum Capacitors
Series :
TC
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Type :
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance) :
530mOhm
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
25 V
Size / Dimension :
0.236 L x 0.126 W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance :
4.7 µF
Manufacturer Size Code :
C
Height - Seated (Max) :
0.110 (2.80mm)