TCG103U010N2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCG103U010N2C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10000UF 10V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Through Hole
Height :
53.9mm
Diameter :
25.4mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Terminal Shape :
Wire
Dielectric Material :
Aluminium
Life (Hours) :
1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
3.772A @ 120Hz
Size / Dimension :
1.000Diax2.125L 25.40mmx53.98mm
Capacitance :
10000µF
Termination :
Axial
Package / Case :
Axial, Can
ECCN Code :
EAR99
Leakage Current :
1.89737mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Packaging :
Bulk
Tolerance :
-10% +75%
Number of Pins :
2
Series :
TCG
Voltage - Rated DC :
10V
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Applications :
GENERAL PURPOSE
ESR (Equivalent Series Resistance) :
48mOhm @ 120Hz
Pbfree Code :
No
Ripple Current :
3.772A
JESD-609 Code :
e0
Ripple Current @ High Frequency :
4.3A @ 2.4kHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
TCG103U010N2C
Cornell Dubilier Electronics TCG103U010N2C
TCG 10000μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 3.772A 1.000Diax2.125L 25.40mmx53.98mm -40°C~85°C Polar Axial, Can