TCG070WVLQAPFA-AA00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCG070WVLQAPFA-AA00
Manufacturer
Kyocera Display
Description
LCD TFT DISPLAY WVGA 7.0"
Manufacturer :
Kyocera Display
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backlight :
LED
Diagonal Screen Size :
7 177.80mm
Graphics Color :
Red, Green, Blue (RGB)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dot Pixels :
800 x 480 (WVGA)
Display Mode :
Transmissive
Factory Lead Time :
16 Weeks
Interface :
Parallel, 18-Bit (RGB)
Display Type :
TFT - Color
Viewing Area :
152.40mm W x 91.44mm H
Published :
Dot Pitch :
0.06mm Wx0.19mm H