TCFGP0G226M8R
Mfr.Part #
TCFGP0G226M8R
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP TANT 22UF 20% 4V 0805
Manufacturer Size Code :
P
JESD-609 Code :
e1
Capacitance :
22µF
Case Code (Metric) :
Length :
2mm
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Width :
1.25mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
4V
Type :
Molded
Leakage Current :
0.9mA
Terminal Shape :
J BEND
Published :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.7Ohm
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Tan Delta :
0.2
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
TCFGP0G226M8R
ROHM Semiconductor TCFGP0G226M8R
22μF ±20% 7.7Ohm 2-Termination TANTALUM (DRY/SOLID) 0.9mA Tape & Reel (TR) 0805 (2012 Metric)
TCFGP0G226M8R Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 7.7Ohm.The leakage current of this capacitor is 0.9mA. Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.2.
TCFGP0G226M8R Features
a leakage current of 0.9mA in this capacitor