TCFGB1C156M8R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCFGB1C156M8R
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V 1411
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
B
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Width :
2.8mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
16V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.06
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Type :
Molded
Leakage Current :
0.0024mA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Series :
TCFG
Length :
3.5mm
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
15μF
JESD-609 Code :
e1
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
POLARIZED
Feature :
Fail Safe with Built-in Fuse
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Datasheets
TCFGB1C156M8R
ROHM Semiconductor TCFGB1C156M8R
15μF ±20% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0024mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
TCFGB1C156M8R Overview
A capacitor like this leaks current 0.0024mA.Tan Delta test measures the electrical dielectric properties of insulating oil, and its tan delta is 0.06.
TCFGB1C156M8R Features
a leakage current of 0.0024mA in this capacitor