TCFGB1C106M8R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TCFGB1C106M8R
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tan Delta :
0.06
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Manufacturer Size Code :
B
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Series :
TCFG
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pbfree Code :
yes
Feature :
Fail Safe with Built-in Fuse
Length :
3.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Voltage - Rated :
16V
JESD-609 Code :
e1
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
Type :
Molded
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Width :
2.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
10μF
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Leakage Current :
0.0016mA
Published :
Datasheets
TCFGB1C106M8R
ROHM Semiconductor TCFGB1C106M8R
10μF ±20% 2.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0016mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
TCFGB1C106M8R Overview
As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.0016mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
TCFGB1C106M8R Features
a leakage current of 0.0016mA in this capacitor