TC75S51F,LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TC75S51F,LF
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT SMV
Manufacturer :
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Current - Input Bias :
1pA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Common Mode Rejection Ratio :
65 dB
Unity Gain BW-Nom :
500 kHz
Number of Functions :
1
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
1.5V~7V ±0.75V~3.5V
Length :
2.9mm
Pbfree Code :
yes
Input Offset Voltage (Vos) :
2mV
Slew Rate :
0.5V/μs
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Position :
Dual
Operating Supply Current :
60μA
Supply Voltage :
1.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Amplifier Type :
GENERAL PURPOSE
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
Gull wing
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
TC75S51
Number of Terminations :
5
Terminal Pitch :
0.95mm
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Number of Circuits :
1
Supply Voltage Limit-Max :
7V
Datasheets
TC75S51F,LF
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation TC75S51F,LF
1pA 65 dB Instrumentational OP Amps 1.5V~7V ±0.75V~3.5V TC75S51 SC-74A, SOT-753
TC75S51F,LF Overview
Packaging for the buffer amplifier is in the form of a SC-74A, SOT-753 case. A General Purpose-type buffer amplifier is shown here. There is a Tape & Reel (TR) case that is delivered with the instrumentation amplifiers. A total of 5 terminations have been reported in the past few weeks. I would like you to keep in mind that this buffer amplifier needs to be run at a voltage of 1.5V. With regards to the offset voltage of the input, buffer amplifier is rated at 2mV. For this electrical component, the recommended mounting type is Surface Mount, which is the most common. The buffer amplifier functions well at -40°C~85°C as far as operating temperature is concerned. Using a supply current of 60μA , this buffer op amp will be able to operate. The buffer amp consists of 1 circuits in total.
TC75S51F,LF Features
supply voltage of 1.5V