TC2055-2.8VCTTR
Mfr.Part #
TC2055-2.8VCTTR
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
Length :
2.9mm
Input Voltage Range :
6, 2.7 V
Dropout Voltage1-Nom :
0.09V
Series :
TC2055
Min Input Voltage :
2.7V
Output Voltage 1 :
2.8V
Supplier Package :
SOT-23A
Max Operating Temperature :
125 °C
Current - Output :
100mA
Number of Pins :
Junction to Ambient :
255 °C/W
Accuracy :
2 %
Height :
1.3 mm (Max)
Dropout Voltage :
90mV
Microchip
Voltage - Input (Max) :
6V
RoHS :
Compliant
Extended
Output Configuration :
80μA
Voltage Dropout (Max) :
0.14V @ 100mA
Voltage - Output (Max) :
Base Part Number :
TC2055
Width :
1.8 mm (Max)
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Radiation Hardening :
No
Function :
LDO
Min Operating Temperature :
-40 °C
Mount :
Surface Mount
Max Input Voltage :
6 V
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.8V
Number of Regulators :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
Maximum Input Voltage :
6 V
Product Status :
Active
Terminal Position :
Dual
FIXED
Output Voltage Accuracy :
2 %
PSRR :
50dB (100kHz)
Line Regulation :
0.5 %
Voltage Tolerance-Max :
2%
Output Voltage :
2.8V
Package :
Load Regulation :
1 %
Output Current :
0.1 A
- 40 C
Datasheets
TC2055-2.8VCTTR
Microchip Technology TC2055-2.8VCTTR
Voltage Regulators - Linear Microchip Technology TC2055-2.8VCTTR Overview
This TC2055-2.8VCTTR from Microchip Technology is a Linear Voltage Regulator integrated circuit designed to deliver a stable output voltage of 2.8V with a maximum current of 100mA. Encapsulated in the SOT235 package, this regulator offers precise voltage regulation for various electronic applications, ensuring reliable performance and efficient power management.
TC2055-2.8VCTTR Features
  • Stable Output: Provides a constant output voltage of 2.8V.