TC2055-2.7VCTTR
Mfr.Part #
TC2055-2.7VCTTR
Description
IC REG LINEAR 2.7V 100MA SOT23-5
Base Product Number :
TC2055
Output Voltage 1 :
2.7V
Number of Regulators :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.7V
Load Regulation :
1 %
LDO Voltage Regulators
Package :
Base Part Number :
TC2055
Current - Output :
100mA
Voltage - Input (Max) :
6V
Accuracy :
2 %
Dropout Voltage :
90mV
Junction to Ambient :
255 °C/W
- 40 C
Qualification Status :
Not Qualified
Function :
LDO
Width :
1.8 mm (Max)
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Min Operating Temperature :
-40 °C
260
Max Operating Temperature :
125 °C
Voltage Tolerance-Max :
2%
Maximum Input Voltage :
6 V
Output Current :
0.1 A
Pin Count :
5
JESD-609 Code :
e3
Length :
2.9mm
PSRR :
50dB (100kHz)
Line Regulation :
0.5 %
Min Input Voltage :
2.7V
RoHS :
Compliant
Input Voltage Range :
6, 2.7 V
Dropout Voltage1-Nom :
0.09V
Mounting :
Max Output Current :
100mA
Number of Pins :
Enable
Output Voltage Accuracy :
2 %
FIXED
Max Input Voltage :
6 V
Height :
1.3 mm (Max)
Output Configuration :
Positive
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Output Voltage :
2.7V
Microchip
LDO Voltage Regulators
Voltage Dropout (Max) :
0.14V @ 100mA
Factory Lead Time :
13 Weeks
Datasheets
TC2055-2.7VCTTR
Microchip Technology TC2055-2.7VCTTR
Enable Fixed TC2055 PMIC -- Series 5 SC-74A, SOT-753
TC2055-2.7VCTTR Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a SC-74A, SOT-753 case is used. On the Voltage regulator IC, there are 5 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 100mA. As you can see, the regulator IC has a total of 5 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 5 pins may be available. For your information, part number TC2055 is the basic part number for this voltage regulator IC. There is a TAPE AND REEL way of packing the IC voltage regulators in the box. There is a maximum output current of 100mA for this regulator to meet the operational requirements. It operates in the 55μA Quiescent Current state. The -- Series is a series of products made by D-Link. As a general rule, it is recommended that you use the IC voltage regulator when temperatures are below 125 °C degrees Celsius. At the lowest operating temperature that can be reached by the chip, it is -40 °C.
TC2055-2.7VCTTR Features
90mV dropout voltage
TAPE AND REEL method of packing
The maximum operating temperature of -40 °C