TC2014-1.8VCTTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TC2014-1.8VCTTR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.8V 50MA SOT23-5
Stock
28
In Stock :
28
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Load Regulation :
0.33 %
Input Voltage Absolute-Max :
7V
Voltage - Input (Max) :
6V
Min Input Voltage :
2.7V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Number of Functions :
1
Junction to Ambient :
255 °C/W
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Pbfree Code :
yes
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Input Bias Current :
55μA
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Input Voltage Range :
6, 2.7 V
Control Features :
Enable
Series :
PSRR :
55dB (1kHz)
Mounting :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Number of Outputs :
1
Number of Terminations :
5
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
1.3 mm (Max)
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Maximum Input Voltage :
6 V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Output Voltage :
1.8V
Supplier Package :
SOT-23A
Accuracy :
0.4 %
Dropout Voltage1-Nom :
0.09V
Packing Method :
Tape and Reel
Output Current :
0.05 A
Output Type :
FIXED
Product Status :
Active
Length :
3.1 mm (Max)
Width :
1.8 mm (Max)
Screening Level :
Extended
Max Power Dissipation :
318mW
Lead Free :
Lead Free
Line Regulation :
0.05 %
Polarity :
Positive
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
TC2014
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Quiescent Current :
55μA
Number of Regulators :
Pin Count :
5
Dropout Voltage :
45mV
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Output (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Mount :
Max Output Current :
50mA
Base Part Number :
TC2014
Voltage Tolerance-Max :
2%
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Output Voltage 1 :
1.8V
Current - Output :
50mA