TC1269-3.3VUA
Mfr.Part #
TC1269-3.3VUA
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8MSOP
Stock
1
In Stock :
Output Voltage :
3.3V
Output Voltage 1 :
3.3V
Number of Pins :
8
PSRR :
50dB (120Hz)
Dropout Voltage :
240mV
Voltage Tolerance-Max :
2.5%
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Current Rating :
300mA
Base Part Number :
TC1269
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Input (Max) :
6V
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Dual
Brand :
Supplier Device Package :
8-MSOP
Pbfree Code :
yes
Input Voltage (Min) :
4.3V
Load Regulation :
0.5 %
Number of Regulators :
Mount :
Surface Mount
Height :
0.85 mm
Packaging :
Tube
Pin Count :
8
Line Regulation :
0.05 %
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package :
Tube
Microchip
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Accuracy :
0.5 %
Quiescent Current :
50μA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Input Voltage Absolute-Max :
6.5V
Series :
TC1269
Base Product Number :
Current - Output :
300mA
Number of Functions :
Control Features :
Enable
Width :
3mm
Package / Case :
Length :
3mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Voltage Dropout (Max) :
0.48V @ 300mA
Output Current :
300 mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Output Current1-Max :
0.3A
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Terminal Pitch :
0.65mm
Voltage - Output (Max) :
Datasheets
TC1269-3.3VUA
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology TC1269-3.3VUA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:8, Base Part Number:TC1269, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C, TC1269-3.3VUA pinout, TC1269-3.3VUA datasheet PDF, TC1269-3.3VUA amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology TC1269-3.3VUA ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology TC1269-3.3VUA
Enable Fixed 0.65mm TC1269 PMIC TC1269 Series 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
TC1269-3.3VUA Overview
The package is delivered in a Tube case. In order to package the IC voltage regulator, a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case is used. On the Voltage regulator IC, there are 8 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 300mA. As you can see, the regulator IC has a total of 8 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 8 pins may be available. For your information, part number TC1269 is the basic part number for this voltage regulator IC. It operates in the 50μA Quiescent Current state. The TC1269 Series is a series of products made by D-Link.
TC1269-3.3VUA Features
240mV dropout voltage