TC1223-2.85VCTTR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TC1223-2.85VCTTR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 2.85V 50MA SOT23-5
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Voltage - Input (Max) :
6V
Package :
Tape and Reel (TR)
Control Features :
Enable
Output Voltage :
2.85V
Load Regulation :
0.5 %
ECCN Code :
EAR99
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Base Part Number :
TC1223
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
Output Type :
FIXED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Polarity :
Positive
Number of Functions :
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
Tape and Reel
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pin Count :
5
Microchip
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
yes
Voltage Dropout (Max) :
0.12V @ 50mA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
PSRR :
64dB (1kHz)
Product Status :
Active
Line Regulation :
0.05 %
Dropout Voltage :
85mV
Number of Pins :
5
Output Current :
50 mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Brand :
Base Product Number :
TC1223
Product Category :
LDO Voltage Regulators
Lead Free :
Lead Free
Number of Outputs :
Dropout Voltage1-Nom :
0.085V
Number of Regulators :
Mounting Style :
SMD/SMT
Current - Output :
50mA
Length :
2.9mm
Accuracy :
0.5 %
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Product Type :
LDO Voltage Regulators
Height :
1.3 mm (Max)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Configuration :
Positive
Quiescent Current :
50μA
RoHS :
Details
Voltage - Output (Max) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
Output Voltage 1 :
2.85V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Min Input Voltage :
2.7V
Width :
1.8 mm (Max)
Series :
Datasheets
TC1223-2.85VCTTR
Microchip Technology TC1223-2.85VCTTR
Enable Fixed TC1223 PMIC -- Series 5 SC-74A, SOT-753
TC1223-2.85VCTTR Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In SC-74A, SOT-753 cases, it is packaged. This gadget has 5 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~125°C degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 50mA at the moment. 5 pins make up the sum of this IC voltage regulator. As a result of this IC voltage regulator's 1 outputs, it ensures prompt, adequate performance for all your applications. As far as its dropout voltage is concerned, it is 10 volts. The regulator IC has 5 pins. I just wanted to let you know that this IC voltage regulator has the part number TC1223 as its basic part number. In this case, the IC voltage regulator will be packed in the following way. It operates in the 50μA Quiescent Current state. It belongs to the -- Series of regulators.
TC1223-2.85VCTTR Features
85mV dropout voltage