TC1173-3.3VUATR
Mfr.Part #
TC1173-3.3VUATR
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8MSOP
Positive
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pbfree Code :
yes
Current - Output :
300mA
Terminal Position :
Dual
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Pin Count :
8
Microchip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Input Voltage Absolute-Max :
6.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Input (Max) :
6V
Number of Functions :
Length :
3mm
Enable
Packing Method :
Tape and Reel
Current - Quiescent (Iq) :
90μA
Height :
0.85 mm
RoHS :
Details
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Accuracy :
0.5 %
Number of Terminations :
8
Terminal Form :
Gull wing
Voltage Dropout (Max) :
0.48V @ 300mA
Base Product Number :
TC1173
Width :
3mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Supplier Device Package :
8-MSOP
Terminal Pitch :
0.65mm
Load Regulation :
0.5 %
Number of Pins :
Dropout Voltage1-Nom :
0.24V
Output Current :
300 mA
Package / Case :
Base Part Number :
TC1173
PSRR :
60dB (1kHz)
Brand :
Voltage Tolerance-Max :
2.5%
Output Voltage :
3.3V
1
JESD-609 Code :
e3
Series :
Line Regulation :
0.05 %
10 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Dropout Voltage :
240mV
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Min Input Voltage :
2.7V
Output Voltage 1 :
3.3V
Datasheets
TC1173-3.3VUATR
Introducing Voltage Regulators - Linear Microchip Technology TC1173-3.3VUATR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Operating Temperature:-40°C~125°C, Number of Pins:8, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Base Part Number:TC1173, Mounting Type:Surface Mount, TC1173-3.3VUATR pinout, TC1173-3.3VUATR datasheet PDF, TC1173-3.3VUATR amp .Beyond Voltage Regulators - Linear Microchip Technology TC1173-3.3VUATR ,we also offer ZXTR2105F-7, TPS7A2050PDBVR, RP130K501D-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology TC1173-3.3VUATR
Enable Fixed 0.65mm TC1173 PMIC -- Series 8 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
TC1173-3.3VUATR Overview
The package is delivered in a Tape & Reel (TR) case. In order to package the IC voltage regulator, a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case is used. On the Voltage regulator IC, there are 8 terminations that can be connected. This IC Regulator has a type of output called Fixed. There are 1 regulators implemented in this electroic component. Surface Mount can be adjusted in the Linear IC in order to vary the temperature range over which Linear Regulator operates. The IC voltage regulator must be maintained at -40°C~125°C degrees for it to function. As you can see, this regulator's output function is configured to be Positive. At present, it can produce an output of up to 300mA. As you can see, the regulator IC has a total of 8 pins. The regulator has a total of 1 outputs to make sure that it delivers prompt, sufficient outputs. A dropout voltage of 10 volts is what makes it a dropout voltage. Depending on the chip, 8 pins may be available. For your information, part number TC1173 is the basic part number for this voltage regulator IC. There is a TAPE AND REEL way of packing the IC voltage regulators in the box. It operates in the 50μA Quiescent Current state. The -- Series is a series of products made by D-Link.
TC1173-3.3VUATR Features
240mV dropout voltage