TC1130L150EBGBBFXUMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TC1130L150EBGBBFXUMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
208-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 208LBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Core Processor :
TriCore™
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
ECCN Code :
3A991.A.2
Width :
17mm
Terminal Form :
Ball
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Interface :
CAN, EBI/EMI, I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
PWM Channels :
yes
Published :
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Position :
BOTTOM
ROM Programmability :
Flash
Operating Supply Voltage :
3.3V
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
External Data Bus Width :
32
Address Bus Width :
32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
208
Number of I/O :
72
DAC Channels :
No
Pin Count :
208
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.43V~1.58V
Oscillator Type :
External
RAM Size :
144K x 8
Program Memory Type :
ROMless
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e1
Bit Size :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Core Size :
32-Bit
Number of Timers/Counters :
5
Has ADC :
No
Base Part Number :
SA*TC1130
Number of Pins :
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
1.5V
Terminal Pitch :
1mm
Height Seated (Max) :
1.6mm
Length :
17mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
DMA Channels :
yes
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, FIFO, I2C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Series :
TC11xx
Package / Case :
208-LBGA
Frequency :
150MHz
Additional Feature :
ALSO REQUIRES 3.3V I/O SUPPLY