TC1072-2.5VCH713
Mfr.Part #
TC1072-2.5VCH713
Package / Case
SOT-23-6
Description
IC REG LINEAR 2.5V 50MA SOT23-6
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Series :
Supplier Device Package :
SOT-23-6
Quiescent Current :
50μA
Max Input Voltage :
6V
Base Part Number :
TC1072
Current - Quiescent (Iq) :
80μA
Base Product Number :
TC1072
Height :
1.3 mm (Max)
Output Current :
50 mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
PSRR :
64dB (1kHz)
Dropout Voltage :
85mV
Line Regulation :
0.05 %
Min Input Voltage :
2.7V
Length :
3.1 mm (Max)
Width :
1.8 mm (Max)
Current - Output :
50mA
Output Voltage :
2.5V
Brand :
Number of Pins :
6
Accuracy :
0.5 %
Voltage - Input (Max) :
6V
Voltage - Output (Max) :
Min Operating Temperature :
-40°C
Microchip
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage Dropout (Max) :
0.12V @ 50mA
Load Regulation :
0.5 %
Active
Subcategory :
PMIC - Power Management ICs
Datasheets
TC1072-2.5VCH713
Microchip Technology TC1072-2.5VCH713
[Voltage Regulators - Linear Microchip Technology TC1072-2.5VCH713] Overview
Engineered with utmost precision, the TC1072-2.5VCH713 offers a consistent output voltage of 2.5V with a maximum current rating of 50mA. Encapsulated in the compact SOT236 package, this regulator delivers robust performance while maintaining a diminutive footprint, ideal for space-constrained designs.
TC1072-2.5VCH713 Features
  • Stable Output: Provides a steady output voltage of 2.5V, ensuring reliable operation of connected devices.