TC030303C500G
Mfr.Part #
TC030303C500G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Positions Per Level :
3
Series :
TC
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Gauge :
14-22 AWG
Pitch :
0.197 5.00mm
Current :
15A
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Polyamide (PA), Nylon
Factory Lead Time :
10 Weeks
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Torque - Screw :
0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Feature :
Interlocking (Side)
Number of Levels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Screw Thread :
M2.6
Voltage :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
TC030303C500G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek TC030303C500G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Voltage:300V, TC030303C500G pinout, TC030303C500G datasheet PDF, TC030303C500G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek TC030303C500G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Black Bulk Polyamide (PA), Nylon Through Hole Horizontal with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 14-22 AWG TC