TAZH686K015LBLB0945
Mfr.Part #
TAZH686K015LBLB0945
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitance :
68µF
Length :
7.24mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
0.01mA
Tan Delta :
0.08
Size Code :
Width :
3.81mm
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
Negative Tolerance :
10%
Dielectric Material :
Tantalum
ESR :
180 mΩ
Voltage - Rated DC :
15V
3 (168 Hours)
Terminal Finish :
Gold (Au)
Package / Case :
H
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Ripple Current :
370mA
Packaging :
Bulk
Positive Tolerance :
10%
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Datasheets
TAZH686K015LBLB0945
KYOCERA AVX TAZH686K015LBLB0945
68μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Bulk H
TAZH686K015LBLB0945 Overview
There is a ripple current of 370mA set on the capacitor.Currently, this capacitor is leakage current 0.01mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.08.
TAZH686K015LBLB0945 Features
370mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor