TAZH685K035CBSZ0700
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZH685K035CBSZ0700
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated DC :
35V
Weight :
335mg
Number of Terminations :
2
Positive Tolerance :
10%
Polarity :
POLARIZED
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature (Max) :
155°C
Dielectric Material :
Tantalum
Leakage Current :
0.003mA
Length :
7.24mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
J BEND
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Tan Delta :
0.06
Negative Tolerance :
10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Operating Temperature (Min) :
-55°C
ESR :
1300 mΩ
Package / Case :
H
Factory Lead Time :
8 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Width :
3.81mm
Ripple Current :
140mA
Capacitance :
6.8μF