TAZH476K020LBSB0024
Mfr.Part #
TAZH476K020LBSB0024
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Reach Compliance Code :
not_compliant
Width :
3.81mm
Voltage - Rated DC :
20V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Terminal Shape :
J BEND
Dielectric Material :
Tantalum
Weight :
335mg
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
47μF
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Package / Case :
H
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Length :
7.24mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount :
yes
Ripple Current :
370mA
ESR :
180 mΩ
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Leakage Current :
0.01mA