TAZH476K020CBSC0945
Mfr.Part #
TAZH476K020CBSC0945
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Leakage Current :
0.01mA
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Voltage - Rated DC :
20V
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Capacitance :
47μF
Weight :
335mg
Factory Lead Time :
8 Weeks
Terminal Shape :
J BEND
Positive Tolerance :
10%
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Tantalum
Terminal Finish :
Gold (Au)
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Size Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
Polarity :
POLARIZED
Negative Tolerance :
10%
Length :
7.24mm
ESR :
900 mΩ
Number of Terminations :
2
Package / Case :
H
Tan Delta :
0.08
Surface Mount :
yes
Width :
3.81mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
160mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
TAZH476K020CBSC0945
KYOCERA AVX TAZH476K020CBSC0945
47μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Bulk H
TAZH476K020CBSC0945 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 160mA.This capacitor has a leakage current of 0.01mA.Insulating oil has a tan delta of 0.08 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TAZH476K020CBSC0945 Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor