TAZH476K020CBLC0824
Mfr.Part #
TAZH476K020CBLC0824
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Length :
7.24mm
Polarity :
POLARIZED
Voltage - Rated DC :
20V
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitance :
47μF
Width :
3.81mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
10%
Package / Case :
H
3 (168 Hours)
Positive Tolerance :
10%
ECCN Code :
EAR99
Weight :
335mg
Pbfree Code :
No
Mounting Feature :
Surface Mount
ESR :
900 mΩ
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Terminal Shape :
J BEND
Leakage Current :
0.01mA
Surface Mount :
yes
Tan Delta :
0.08
Ripple Current :
160mA
Datasheets
TAZH476K020CBLC0824
KYOCERA AVX TAZH476K020CBLC0824
47μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Bulk H
TAZH476K020CBLC0824 Overview
There is a ripple current setting of 160mA on the capacitor.Capacitor leakage current is 0.01mA.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.08.
TAZH476K020CBLC0824 Features
160mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor