TAZH475K050LRSZ0845
Mfr.Part #
TAZH475K050LRSZ0845
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Ripple Current :
220mA
Leakage Current :
0.003mA
Terminal Shape :
J BEND
ESR :
500 mΩ
Weight :
335mg
Voltage - Rated DC :
50V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Tan Delta :
0.06
Number of Terminations :
2
HTS Code :
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e0
Polarity :
POLARIZED
Negative Tolerance :
10%
Capacitance :
4.7μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature (Max) :
125°C
Positive Tolerance :
10%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Surface Mount :
yes
Size Code :
Pbfree Code :
No
Package / Case :
H
Length :
7.24mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
3.81mm