TAZH475K050LBSC0845
Mfr.Part #
TAZH475K050LBSC0845
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Dielectric Material :
Tantalum
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
7.24mm
Size Code :
Pbfree Code :
No
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
H
Capacitance :
4.7μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Height :
2.79mm
2
Terminal Shape :
J BEND
Leakage Current :
0.003mA
Tolerance :
10%
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
335mg
Tan Delta :
0.06
JESD-609 Code :
e0
Ripple Current :
220mA
Depth :
3.81mm
Max Operating Temperature :
125°C
Polarity :
POLARIZED
HTS Code :
Published :
Datasheets
TAZH475K050LBSC0845
KYOCERA AVX TAZH475K050LBSC0845
4.7μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 500mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.003mA Bulk H
TAZH475K050LBSC0845 Overview
There is a ripple current of 220mA set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.003mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
TAZH475K050LBSC0845 Features
220mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.003mA in this capacitor