TAZH475K050CRSB0823
Mfr.Part #
TAZH475K050CRSB0823
Tantalum Capacitors
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
0.003mA
Packing Method :
TR, 7 INCH
Positive Tolerance :
10%
ESR :
1500 mΩ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
Ripple Current :
130mA
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Operating Temperature (Max) :
155°C
Length :
7.24mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Negative Tolerance :
10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
3.81mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Height :
2.79mm
Dielectric Material :
Tantalum
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Terminal Shape :
J BEND
Capacitance :
4.7μF