TAZH475K050CBSB0000
Mfr.Part #
TAZH475K050CBSB0000
Width :
3.81mm
Capacitance :
4.7μF
Height :
2.8mm
Mounting Feature :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Length :
7.24mm
Ripple Current :
320mA
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
J BEND
Polarity :
POLARIZED
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
3.81mm
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Leakage Current :
3μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Voltage - Rated :
50V
Surface Mount :
yes
Dissipation Factor :
8 %
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated DC :
50V
Size Code :
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.06
Dielectric Material :
Tantalum
Weight :
365.00011mg
Tolerance :
10%