TAZH475J050CBSB0945
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZH475J050CBSB0945
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Bulk
Negative Tolerance :
5%
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
ESR :
1500 mΩ
Leakage Current :
0.003mA
Length :
7.24mm
Surface Mount :
yes
Width :
3.81mm
Voltage - Rated DC :
50V
Weight :
335mg
Tan Delta :
0.06
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ripple Current :
130mA
Polarity :
POLARIZED
Mounting Feature :
Surface Mount
Positive Tolerance :
5%
Terminal Shape :
J BEND
Terminal Finish :
Gold (Au)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
HTS Code :
Package / Case :
H
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Max) :
155°C
Capacitance :
4.7μF
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Tantalum
Datasheets
TAZH475J050CBSB0945
KYOCERA AVX TAZH475J050CBSB0945
4.7μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.003mA Bulk H
TAZH475J050CBSB0945 Overview
There is a ripple current of 130mA set on the capacitor.Currently, this capacitor is leakage current 0.003mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
TAZH475J050CBSB0945 Features
130mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.003mA in this capacitor