TAZH227J006CBSZ0000
Mfr.Part #
TAZH227J006CBSZ0000
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Length :
7.24mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6V
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
32 Weeks
Size Code :
Ripple Current :
160mA
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Reach Compliance Code :
not_compliant
Depth :
3.81mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Tolerance :
5%
Polarity :
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
No
Height :
2.79mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Terminal Shape :
J BEND
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Voltage - Rated DC :
6V
HTS Code :
Capacitance :
220μF
Leakage Current :
0.01mA
Package / Case :
H
Max Operating Temperature :
125°C