TAZH226K020LBSB0024
Mfr.Part #
TAZH226K020LBSB0024
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
20V
ESR :
180 mΩ
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
22µF
POLARIZED
Operating Temperature (Max) :
125°C
Tan Delta :
0.06
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Size Code :
Length :
7.24mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Leakage Current :
0.004mA
Width :
3.81mm
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Pbfree Code :
No
Weight :
335mg
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Negative Tolerance :
10%
Terminal Shape :
J BEND
Surface Mount :
yes
Positive Tolerance :
10%
Ripple Current :
370mA