TAZH226K020CRSC0024
Mfr.Part #
TAZH226K020CRSC0024
Tantalum Capacitors
Brand :
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
7.24 mm
Height :
2.79 mm
Product :
Tantalum Solid High Reliability
RoHS :
N
Ripple Current :
0.41 A
Tolerance :
10 %
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Leakage Current :
4 uA
Series :
Packaging :
Reel
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Tantalum Capacitors - Solid SMD
ESR :
900 mOhms
Type :
Molded - E-Rel, COTS-Plus and Space Level
Product Type :
Tantalum Capacitors
Width :
3.81 mm
Capacitance :
22 uF
Datasheets
TAZH226K020CRSC0024
KYOCERA AVX TAZH226K020CRSC0024
22 uF 10 % 4 uA Reel
TAZH226K020CRSC0024 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 0.41 A.This capacitor has a leakage current of 4 uA.
TAZH226K020CRSC0024 Features
0.41 A is the ripple current of the capacitor