TAZH226J020LRSD0824
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TAZH226J020LRSD0824
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Description
CAP TANT
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Negative Tolerance :
5%
Positive Tolerance :
5%
Dielectric Material :
Tantalum
Terminal Shape :
J BEND
Tan Delta :
0.06
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Pbfree Code :
No
Size Code :
Polarity :
POLARIZED
Width :
3.81mm
Voltage - Rated DC :
20V
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Leakage Current :
0.004mA
Operating Temperature (Max) :
125°C
Length :
7.24mm
ESR :
180 mΩ
Surface Mount :
yes
Ripple Current :
370mA
HTS Code :
Package / Case :
H
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
36 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Weight :
335mg
Capacitance :
22µF
Datasheets
TAZH226J020LRSD0824
KYOCERA AVX TAZH226J020LRSD0824
22μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.004mA Tape & Reel (TR) H
TAZH226J020LRSD0824 Overview
Capacitor ripple current is set to 370mA.0.004mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
TAZH226J020LRSD0824 Features
370mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.004mA in this capacitor