TAZH156K025CRSC0024
Mfr.Part #
TAZH156K025CRSC0024
Tantalum Capacitors
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Negative Tolerance :
10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Leakage Current :
0.004mA
Length :
7.24mm
Positive Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e0
Ripple Current :
150mA
Polarity :
POLARIZED
ESR :
1000 mΩ
HTS Code :
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Tan Delta :
0.06
J BEND
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
15μF
Packing Method :
TR, 7 INCH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - fused
Size Code :
Operating Temperature (Max) :
155°C
Height :
2.79mm
8 Weeks
Width :
3.81mm
Pbfree Code :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Datasheets
TAZH156K025CRSC0024
KYOCERA AVX TAZH156K025CRSC0024
15μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.004mA Tape & Reel (TR)
TAZH156K025CRSC0024 Overview
We set the ripple current of the capacitor to 150mA.This capacitor has a leakage current of 0.004mA.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
TAZH156K025CRSC0024 Features
150mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.004mA in this capacitor