TAZH107K015LBSB0924
Mfr.Part #
TAZH107K015LBSB0924
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Weight :
335mg
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Length :
7.24mm
Terminal Finish :
Gold (Au)
Tolerance :
10%
Number of Terminations :
2
Surface Mount
JESD-609 Code :
e4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
100μF
Ripple Current :
370mA
yes
Voltage - Rated DC :
15V
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
TANTALUM CAPACITOR
Package / Case :
H
Depth :
3.81mm
Leakage Current :
0.015mA
Height :
2.79mm