TAZH107K015LBLB0945
Mfr.Part #
TAZH107K015LBLB0945
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e4
Width :
3.81mm
Positive Tolerance :
10%
Operating Temperature (Max) :
125°C
HTS Code :
Ripple Current :
370mA
3 (168 Hours)
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Leakage Current :
0.015mA
Voltage - Rated DC :
15V
Package / Case :
H
ECCN Code :
EAR99
Weight :
335mg
Length :
7.24mm
POLARIZED
Number of Terminations :
2
Capacitance :
100μF
Dielectric Material :
Tantalum
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Gold (Au)
Tan Delta :
0.1
Factory Lead Time :
8 Weeks
ESR :
180 mΩ
Negative Tolerance :
10%
Datasheets
TAZH107K015LBLB0945
KYOCERA AVX TAZH107K015LBLB0945
100μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.015mA Bulk H
TAZH107K015LBLB0945 Overview
There is a ripple current of 370mA set on the capacitor.Currently, this capacitor is leakage current 0.015mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.1.
TAZH107K015LBLB0945 Features
370mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.015mA in this capacitor