TAZH106K035LBLC0845
Mfr.Part #
TAZH106K035LBLC0845
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
H
Datasheet
Download
Tantalum Capacitors
Negative Tolerance :
10%
Polarity :
POLARIZED
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Weight :
335mg
Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Width :
3.81mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Reach Compliance Code :
not_compliant
J BEND
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Positive Tolerance :
10%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
ESR :
500 mΩ
Leakage Current :
0.004mA
Tan Delta :
0.08
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
220mA
Voltage - Rated DC :
35V
Pbfree Code :
No
Length :
7.24mm
Operating Temperature (Max) :
125°C
Package / Case :
H
Capacitance :
10μF
Datasheets
TAZH106K035LBLC0845
KYOCERA AVX TAZH106K035LBLC0845
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.004mA Bulk H
TAZH106K035LBLC0845 Overview
There is a ripple current of 220mA set on the capacitor.Currently, this capacitor is leakage current 0.004mA.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.08.
TAZH106K035LBLC0845 Features
220mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.004mA in this capacitor