TAZG686J015LRLC0800
Mfr.Part #
TAZG686J015LRLC0800
Tantalum Capacitors
Width :
2.79mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - hot dipped
e0
Positive Tolerance :
5%
Leakage Current :
0.01mA
Length :
6.73mm
Additional Feature :
ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
15V
Tan Delta :
0.08
ESR :
275 mΩ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
POLARIZED
Packing Method :
TR, 7 INCH
Negative Tolerance :
5%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Capacitance :
68µF
ECCN Code :
EAR99
Height :
2.79mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Ripple Current :
270mA
Datasheets
TAZG686J015LRLC0800
KYOCERA AVX TAZG686J015LRLC0800
68μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM 0.01mA Tape & Reel (TR)
TAZG686J015LRLC0800 Overview
Capacitor ripple current is set to 270mA.0.01mA is the leakage current of this capacitor.The tan delta of the insulating oil is 0.08 based on its electrical dielectric test.
TAZG686J015LRLC0800 Features
270mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.01mA in this capacitor